АНДРІЙ КОРНЕВ
культуролог, кандидат мистецтвознавства
Якщо говорити про мистецьке спрямування В’ячеслава Гутирі, то вийде просто і складно водночас. Просто, це в сенсі професійної бази, те що закладається правильною художньою освітою і що потім проявляється і в композиції, і в роботі з кольорами, і в роботі з об’ємами та фактурами. Просто щодо образів в творчості Слави, навіть коли вони є складними за наповненістю, вони прості й зрозумілі, бо йдуть від Природи з великої літери і від звичайної людської природи, яка завжди співвідноситься з великою Природою.
Щодо складності, то в моєму розумінні мистецтва, це комплімент. Навіть просте мистецтво повинно бути складним у сенсі багатошаровості закладеної у мистецтві культури, її архетипів. І Славко постійно своїм мистецтвом, ніби антеною, виловлює з простору візуальні образи українських архетипів. У Славка чудово розвинена ця природна «антена».
Звісно ж, складність і в тому, що Гутиря-скульптор, безумовно впливає на Гутирю-живописця. Це проявляється, зокрема, в тому, що навіть станкові роботи Слави мисляться монументальними, а у його фігуративізмі завжди присутні елементи декоративізму, причому теж монументального, який оперує не великою кількістю дрібних деталей, а об’ємами і кольоровими масами. У той же час, присутній і зворотній зв’язок, коли живописець впливає на скульптора, достатньо поглянути або пригадати дерев’яну розписану скульптуру Гутирі.
Ось такий взаємовплив монументального у живописному і живописного у тривимірному, становить те, що можна назвати стилем В’ячеслава Гутирі, і що дозволяє одразу виділити його роботи серед інших.
Та за цими роздумами мистецтвознавця я все одно не забуваю про істинну природу Славкової творчості. Великий Степ дає багато вмінь і наснаги, та багато потребує взамін. Тут не виживають слабкі духом і серцем, тут треба поважати богів природи і, водночас, тримати свою долю у власних руках. Не вірите? То подивіться на В’ячеслава Гутирю.